Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Van’da 18. madde mağdurları artıyor!

Yaklaşık on beş yıl

Yaklaşık on beş yıl önce binaları bitirilmiş olan site sakinlerinin mülkiyetlerine birileri ortak ediliyor, yetmemiş gibi komşunun duvarı site sakinlerinin balkonun içinden geçiyor. Yetkililere seslenen site sakinleri, “yaklaşık on beş yıl önce bitmiş olan ve tapularını almış olduğumuz dairelerimize birileri sonradan nasıl ortak olabiliyor” diyerek sitemlerini dile getirdiler.

Akdamar TV mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Safir Sitesi Yöneticisi Dilaver Yaşar, bina sakinleri olarak evlerinde huzurlarının kalmadığını, 18. madde uygulamasının eninde sonunda birilerinin canını yakmaya sebebiyet vereceğini söyledi.

18. madde mağdurlarından Safir Sitesi Yöneticisi Dilaver Yaşar ve site sakinleri: “Binamız yaklaşık on beş yıl önce bitti. Herkes dairesine kavuştu tapularını aldı. Herhangi bir sorun yok. Binamızın etrafında yeşil alanlar oluşturduk, çevre duvarımızı yaptık. Site sakinlerinin çocukları için özel olarak oyun alanlarını oluşturduk. Aradan on beş yıl geçtikten sonra hemen yanı başımızda başka birileri tarafından bina inşaatı yapıldı. Yerimizi korumak anlamında inşaat sahibi ile görüştük. Bize belediyenin kendilerine tahsis ettiği alanlar içerisinde inşaatlarını yapacaklarını söylediler.

Van Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl yapmış olduğu 18. madde uygulaması ile bize ait olan yerimizi komşumuza vermiş. Başkalarını bize ortak etmişler. Bu durum ile dairlerimiz çöpe çıkıyor. Yeni yapılan inşaatın çevre duvarı sitemize ait balkonların ortasından geçiyor.

“18. madde uygulaması var yapacak bir şey yok”

Belediyeye şikayette bulunduk ve bize “18. madde uygulaması var yapacak bir şey yok” diyorlar. İmar Müdürlüğü’nden soruyoruz, bize verdikleri cevap: “yan tarafta sizden alınmış ama yol tarafından sizin arsanıza pay verilmiş” diyorlar. Böyle bir saçmalık dünyanın hiç biri yerinde yok, olması da mümkün değil.

Konuyu mahkemeye intikal etik 18. madde uygulaması var, büyükşehir belediyesinin sorunu olduğu söyleniyor. Borç, harç olarak on beş sene önce aldığımız dairelerimiz,18. madde uygulaması ile değerini sıfıra düşürmeye çalışıyorlar. Bu durum kabul edilir bir davranış olamaz.

“Böyle bir durum ne vicdanidir ne ahlakidir”

Hiçbir yetkiliye sesimizi duyuramıyoruz. Bizleri yetkililerle görüştürmüyorlar. Binamızın kar payı ve çocuklarımızın oyun alanını bizden alıyorlar, başka birilerine tahsis ediyorlar. Sonrada vatandaşın hakkı olan ve günlük kullanılan yolun bir kısmını bize veriyorlar. Burada bir “alicengiz” oyunu var. Benim yerimi başkasına, vatandaşın da yolunu bana vereceksiniz. Böyle bir durum ne vicdanidir ne ahlakidir. Nerede ilimizin valisi, nerede ilin belediye başkan vekilleri, nerede seçtiğimiz milletvekillerimiz? Allah rızası için bir gelsinler bizim halimizi görsünler. Artık evimize gidemez olduk, çoluk çocuklarımızın yüzüne bakamaz olduk.

Göz göre göre bütün emeğimiz, bütün sermayemiz, bütün hayallerimiz yok olup gidiyor. Hayallerimizle oynadılar. Geleceğimizle oynadılar. Çoluk çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek sermayemiz vardı onu da elimizden aldılar.” diyen site sakinleri 18. maddenin geri alınması yada bir daha gözden geçirilmesi konusunda yetkilileri göreve davet ettiklerini ifade ettiler.

Kaynak: https://www.vanhavadis.com/haber/11424130/18-madde-birilerinin-canini-yakacak